Corona Virüs Toptan Maske
13 Apr

Corona Virüs Toptan Maske

Posted By: Magiccell Times Read: 246 Comments: 0

12 Aralık tarihinde Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen hemen sonrasında bütün dünyayı kasıp kavuran coronavirüs, binlerce insanın ölümüne, yüzbinlerce insanın hala Entübe (solunum cihazına bağlı) şekilde hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde yatmalarına sebep olmaktadır.

 

 Bu hastalığın Çin’in Wuhan kentinde meydana gelmesinden sonra Çin hükümetinin hayati bir yanlışa imza atarak bu durumu zamanında Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirmemesinin faturasını şu anda Antartika kıtası hariç bütün dünya ülkeleri ödemektedir.

 

 Nasıl Bulaşır?

 

 Corona virüsü, bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalara göre tükürük damlacıklarından diğer insanlara solunum yolu ve enfeksiyonel kanallardan bulaşmaktadır.

 

 En Çok Kimlerde Görülür?

 

 Daha çok 65 yaş ve üstü bireylerde başta olmak üzere kronik nefes darlığı, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişilerde görülme olasılığı diğer bireylere göre %93 oranında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

 

 Çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için bireylerin özellikle de sosyal temaslardan kaçınmaları ve başta covid-19 olmak üzere, nezle belirtileri dahi görünen bireylerin kullanmış oldukları eşyalara dokunmaları ya da onlar ile sosyal alanların paylaşılmasından kaçınılmasının hayati önem taşıdığının bilinmesi gerekir.

 

 Yine bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalar neticesinde Corona virüsü başta olmak üzere burun akıntısı, geniz ve yutkunmada ağırlık gibi durumların meydana gelmesi gibi problemleri yaşayan bireylerin özellikle de hapşırırken avuç içini değil, dirsek içinin kullanılması, peçete ya da selpak, mendil ile burun akıntısı ya da hapşırmada kullanıldıktan hemen sonra tek kullanımlık olacak şekilde çöpe atılması, en az 20 saniye boyunca ellerin bol sabunlu su ile ovalanarak yıkanması, ev ya da iş yerlerinin sürekli temizlenmesi, yıkanması ıslak mendil ile işyerlerinde kullanılan kalem, dosya, bilgisayar, klavye, mouse gibi materyallerin temizlenmesi, kapalı ortamların sık sık havalandırılması, evlerde kullanılan özellikle de mutfak başta olmak üzere yatak odasının, çarşafların, nevresimlerin, yastık kılıflarının, halıların, koltukların, pencerelerin, tertemiz bir şekilde yıkanması ve dezenfekte edilmesi, kişisel bakıma önem verilmesi, tırnaklarının kesilmesi, haftada ne kadar banyo yapılıyor ise bu salgının meydana gelmesinden sonra en az 3-4 defa banyo yapılmasının coronavirüs salgınının daha hızlı bir şekilde yayılmasını engellediği yada engelleyeceği belirtilmiştir.

 

 İnsan, doğası gereği sosyal bir varlık olarak doğmuştur ve ölene kadar sosyal bir varlık olarak yaşamını sürdürmek zorundadır. Fakat belirli zamanlarda, belirli salgın hastalıkların meydana gelmesinden sonra insanların sosyal ortamlardan olabildiğince uzaklaşmaları, zaruri olmadığı müddetçe evlerinde kalmaları, insanlar ile aynı ortamda aynı nefesi solumamalarının kendileri açısından hayati önem taşıyacak kadar mühim olduğunun farkına varmaları gerekir.

 

 Corona virüsü bulaşıcı bir hastalık olduğu için özellikle de bireyler arasında çok sık yayılma eğilimi göstermektedir. Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalara göre bir bireyin taşımış olduğu coronavirüs damlacıkları, 14 kişiye kadar buluşabilme ve hayatlarını tehlikeye atma riskini oluşturmaktadır.

 

 Maske Kullanımının Gerekli Olduğu Haller

 

 Corana virüs toptan maske ile ilgili öksürme, hapşırma durumlarında maske takılması gerekir. Özellikle de maskeler sadece alkol bazlı el ovalama ya da sabunlu su ile yıkama işlemleri gerçekleştirdikten sonra takılması yararlı olacaktır.

 

 Neden Kullanılır?

 

 Yüz maskeleri, genel itibarı ile hastalığın başkalarına bulaşmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

 

 Her birey, virüsü taşıyormuş gibi davranıp bu şekilde maske ve eldiven takması gerekir.

 

 Solunum maskelerinin kullanım amaçları arasında duman, toz bulutu buhar gibi durumlarda dezenfektanlar anestezik gazlar olmasını önleyebilmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

 Solunum maskeleri kendi aralarında filtreleme ve izolasyon olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Filltreleme maskeleri ise bir yüz ve bir filtreleme cihazında meydana gelmektedir.

 

 Korunma önlemleri harfiyen uygulandığında virüse bulaşma riski daha da azalacaktır.

Yorum Yapınız